Správy z regiónu: jún 2016

Abrahám

ABRAHÁM

letecký deň Abrahám

letecký deň

Novozaložený RC klub Abrahám zorganizoval v sobotu 21. mája prvý ročník podujatia Letecký deň RC modelov lietadiel. Na celodennú akciu sa prihlásilo 38 pilotov z rôznych klubov, s 59 zaregistrovanými RC modelmi. Pre návštevníkov bol pripravený pestrý program, vrátane vyhliadkového letu vrtuľníkom typu ROBINSON R-44. Návštevníci mali možnosť vidieť rôzne typy lietadiel. Na oblohe sa predviedli vetrone, akrobatické lietadlá, stíhačky a lietadlá z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Špeciálne číslo, z ktorého sa tešili najmä deti, bolo vystúpenie tzv. cirkusu na lietadle. Medzi registrovanými pilotmi sa objavil aj operný spevák Martin Babjak, čím dokázal, že jeho talent sa zďaleka nekončí iba pri speve. Najmladším pilotom bol Jozef Lukáč mladší, ktorý má iba 10 rokov. Predviedol svoje umenie a všetkým divákom ukázal, že na veku v tomto športe naozaj nezáleží. Tento mladý talent lieta IMAC, kategóriu intermediate a freestyle na trojmetrových kompozitových lietadlách. Tento rok ho ešte čakajú súťaže vo Francúzku, v Taliansku, v Nemecku a Európsky pohár v Čechách. Aj vďaka krásnemu počasiu bol 1. ročník podujatia mimoriadne úspešný a organizátori veria, že budúci rok bude mať letecký deň v Abraháme ešte vyššiu návštevnosť.

Miriama Szabová Tóthová,
spracované redakciou

nočný pretek

Členovia Kynologického klubu Abrahám zorganizovali 21. mája 1. ročník Nočného preteku. Súťažilo sa podľa skúšobných poriadkov SVV 1 (Skúška výcviku všestranného psa prvého stupňa) a IPO 1 bez stôp (Medzinárodná skúška pre pracovné psy). 13 prihlásení pretekári a diváci si užili čarovnú atmosféru teplej jarnej noci, pri splne mesiaca, s vôňou rozkvitnutého agátu. Pod umelým osvetlením športového areálu v Abraháme videli účastníci vyrovnané výkony pretekárov a mohli obdivovať súhru človeka so psom. Krásny večer bol zakončený vyhlásením víťazov a odovzdaním cien, za ktoré vďačíme nasledovným subjektom: Obecný úrad Abrahám, česká firma Happy Dog, Poľnohospodársko- obchodné družstvo Abrahám, pizzeria Denver z Abrahámu, Tri Vet Cífer, darčeková predajňa Sovička z Abrahámu a nitrianska firma Z Polytanu SK. Organizátori ďakujú sponzorom a veria, že o rok sa na príjemnej akcii vidíme opäť.

Obecný úrad Abrahám,
spracované redakciou

Cífer

cífer

krstili sme

Novovzniknutý regionálny mesačník FRIŠKO šampanským symbolicky pokrstil starosta obce Cífer Maroš Sagan. Za krstného otca sme si ho zvolili preto, lebo práve jeho fotografia sa objavila na titulnej strane prvého čísla. Bol zároveň prvou osobnosťou, s ktorou sme v májovom čísle uverejnili rozhovor. Vyjadroval sa v ňom nielen ako starosta Cífera, ale aj ako predseda združenia Mikroregión 11plus. Všetkým obciam, patriacim do tohto združenia, by sme radi dali priestor v nasledujúcich vydaniach v abecednom poradí. Naším hlavným cieľom je totiž pozdvihnúť tento mikroregión, prinášať vám správy z jednotlivých obcí a zintenzívniť tým komunikáciu medzi nimi. Práve tá je podľa nás kľúčovým prostriedkom na to, aby sa menším obciam z tohto regiónu podarilo spoločne niečo dosiahnuť. Starosta nám zaželal veľa úspechov v redakčnej práci a vyzdvihol prínos časopisu pre všetkých občanov okolitých obcí. Slovami Maroša Sagana: „Je skvelé, že vznikla takáto iniciatíva, bezplatný časopis, v ktorom ľudia nájdu všetko podstatné, čo sa deje v ich bezprostrednom okolí.“

Autor: Melinda Elek

krstili sme časopis Friško

výstava vín

Občianske združenie Gocnog a obec Cífer zorganizovali dňa 4. júna šiesty ročník Výstavy vín v Jarnej. Pre milovníkov lahodného moku bolo v priestoroch Domu kultúry v Jarnej pripravených 262 vzoriek vína a k tomu bohaté občerstvenie v podobe jahňaciny, cigánskej a pečených rýb. O príjemnú atmosféru a dobrú náladu sa postarala domáca hudobná skupina Lux.

športové hry

V cíferskom športovom areáli sa vo štvrtok 16. júna konali Športové hry základných škôl. V najrôznejších športových disciplínach súťažili deti z viac ako 50 škôl regiónu. Organizátorom putovného podujatia je Združenie miest a obcí, región Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, v tomto roku v spolupráci s obcou Cífer a so Základnou školou v Cíferi.

Obecný úrad Cífer,
spracované redakociu

Majcichov

majcichov

Zvyčajne tiché centrum obce Majcichov v piatok 22. apríla ožilo. Žiaci zo Základnej školy Jána Palárika pripravili v spolupráci s obecným úradom Komunitný akčný deň. Bol určený všetkým, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné. Hlavnou myšlienkou bol dopad nášho stravovania na životné prostredie. Deti si pre návštevníkov prichystali množstvo vzdelávacích aktivít, spojených s ochutnávkou lokálnych a prírodných produktov.

Tretí aprílový piatok pritiahol do centra obce nielen deti, ale aj tých skôr narodených. V priestore pred obecným úradom bolo rušno vďaka žiakom z miestnej ZŠ. V spolupráci s obecným úradom pripravili pre komunitu obce akčný deň, týkajúci sa dopadu nášho stravovania na životné prostredie. Vysvetľovali, ako pristupovať k zodpovednej spotrebe.

Žiaci sú súčasťou európskeho programu Jedlá zmena alebo Jedzte zodpovedne. V rámci globálneho vzdelávania ukázali občanom rôzne uhly pohľadu, ktorými je potrebné nazerať na potraviny. Návštevníkom vysvetľovali, ako môže Jedlá zmena zlepšiť ich životy a pritom pomôcť svetu. Prostredníctvom rôznych vzdelávacích aktivít školáci odovzdali svoje vedomosti a skúsenosti škôlkarom, spolužiakom aj dospelým. Zábavnou formou vzdelávali občanov Majcichova v témach zameraných na potraviny a stravovanie. Jednotlivé aktivity boli rôzne pomenované: Krivá polievka; Bio a Fair trade; Odkiaľ pochádza vaša šálka čaju; Koľko kilometrov precestovala vaša minerálna voda; Voda z vodovodu vs balená voda; My kupujeme, ony umierajú; Povedzte s nami spoločne Nie!

Komunitný akčný deň bol spojený s ochutnávkou rôznych druhov čajov a cukrov. V stánku Regionálne raňajky mohli návštevníci ochutnať výrobky miestnej farmy – čerstvé mlieko, ochutené mlieko a jogurt. V časti Potraviny z prírody ponúkali deti vlastné produkty – šípkový a jablkový džem, púpavový med. Vzdelávanie Nízkouhlíková desiata bolo zamerané na podporu predaja z dvora a jeho súčasťou bola ochutnávka vajíčkovej nátierky.

Žiaci prostredníctvom Jedlej zmeny predstavili návštevníkom komunitného dňa rôzne myšlienky, týkajúce sa pohľadu na potraviny. Majcichovčanov naučili, že zmena uhla pohľadu je dôležitá nielen pre nich, ale aj pre životné prostredie. Možností, ako znížiť negatívny vplyv na životné prostredie, je veľa. Záleží len na nás, ako sa správame. Nesmieme zabúdať, že zmena začína v každom z nás.

Mladí reportéri pre životné prostredie pri Zelenej škole – ZŠ Jána Palárika Majcichov

Hoste

hoste

koštovka vín na morave

koštovka vín na Morave

Poslednú májovú sobotu vyrazil o ôsmej ráno z obce Hoste zájazdový autobus, smer Čejkovice na Morave. O organizáciu tejto akcie sa už tradične postarala miestna organizácia Slovenského zväzu záhradkárov Hoste. Cieľ bol jasný – tamojšie vínne trhy. Záujem prejavilo veľa občanov nielen z našej obce, ale aj z okolitých dedín. Po príchode k západným susedom sa účastníci vo veselej nálade rozpŕchli na všetky strany. Ochutnávali, koštovali, degustovali a „probuvali“ rôzne druhy vín od 27 vystavovateľov. Čejkovické vinárstva prezentovali aj mladé vína ročník 2015. Areál trhov bol situovaný na miestnom zámku a v priľahlej zámockej záhrade. Na nádvorí zámku prebiehal hudobný program. Počas konania Vínnych trhov bolo možné navštíviť historické Templárske pivnice a dom, v ktorom kedysi žil prezident T. G. Masaryk. Celý deň sa niesol v príjemnej atmosfére, podporenej kvalitným vínom. Českým organizátorom patrí veľké uznanie za perfektný a bezproblémový priebeh. V podvečer sa všetci účastníci zájazdu vracali domov spokojní a v dobrej nálade.

Obecný úrad Hoste,
spracované redakciou

Veľký Grob

Veľký Grob

upratujeme separujeme, šetríme

V obci Veľký Grob sa už stalo samozrejmosťou, že obecný úrad organizuje ku Dňu Zeme brigádu v obci a jej okolí. Aj v tomto roku sa pred obecným úradom zišli 23. apríla všetci tí, ktorým leží na srdci čistota a poriadok v obci. Do čistenia sa pridali aj členovia rôznych organizácií, ktoré vo Veľkom Grobe pôsobia. Veľké jarné upratovanie brigádnici zvládli na výbornú, teraz je len na občanoch, aby si poriadok aj udržali a neznečisťovali obec vytváraním skládok. Všetkým zúčastneným patrí poďakovanie.

Pri tejto príležitosti spomenieme zákon o odpadoch, ktorý okrem iného prináša povinnosť občanov separovať odpad. Separovanie je v súčasnosti nevyhnutné. Zníži sa vďaka nemu objem komunálneho odpadu, za ktorý sa platia poplatky. Separáciou navyše chránime životné prostredie. V obci sú umiestnené špeciálne kontajnery, do ktorých možno vytriedený odpad nosiť – sklo, kovy, či ošatenie. Plasty a papier sa zbierajú do priesvitných igelitových vriec (každá komodita zvlášť), ktoré vyváža spoločnosť AVE podľa harmonogramu zvozu.

Eva Lantajová,
spracované redakciou

tanec spev a chilli

Občianske združenie B-Team usporiadalo 30. apríla stavanie mája a tanečnú zábavu na námestí obce. Zdobenie mája sa nieslo v dobrej nálade, za hudobného sprievodu miestneho harmonikára Jána Kováča st. Svojím vystúpením sa prezentovala aj spevácka skupina Grobanka. O občerstvenie bolo dobre postarané, okrem iného nechýbala ani špecialita šéfkuchára B-Teamu – chilli con carne. O tanečnú zábavu sa postarala živá kapela Uni Song zo Serede.

Eva Lantajová,
spracované redakciou

Opoj

Opoj

bohatý máj v opoji

Mesiac máj sa v našej obci niesol v znamení májových zvykov a tradícií. 30. apríla sa tradične staval máj. Tohto aktu sa zhostili futbalisti z TJ Družstevník Opoj a o sprievodný kultúrny program sa postarala spevácka skupina Senior klub z Opoja. Nasledujúci víkend sa oslavoval Deň matiek. V rámci podujatia vystúpili deti z materskej školy a spevácka skupina Opojčanka, pod vedením Denisy Štefákovej. V obci sa 22. mája konali hodové slávnosti, ktoré sa niesli v znamení kolotočov pre deti. Staršie ročníky navštívili tradičný hodový zápas medzi mužstvami starých pánov z Opoja a Vlčkoviec. Ako sa patrí, vyhrali domáci starí páni. Na záver mesiaca, 26. mája sa naši škôlkari zúčastnili akcie Zahrajme sa spolu, ktorá sa konala vo Vlčkovciach. Na prehliadke detskej tvorivosti deti predviedli, čo sa naučili v škôlke.

Obecný úrad Opoj,
spracované redakciou

Vlčkovce

Vlčkovce

zahrajme sa spolu

zahrajme sa spolu

Predškoláci z Dudvážskeho okruhu zavítali koncom mája do Vlčkoviec. Konalo sa tu podujatie úžasných rozmerov, ktoré má dlhoročnú tradíciu.

18. ročník detskej tvorivosti s názvom Zahrajme sa spolu sa uskutočnil 26. mája v priestoroch kinosály Obecného úradu vo Vlčkovciach. Na tejto prehliadke sa rok čo rok stretávajú predškoláci z obcí Križovany nad Dudváhom, Majcichov, Opoj, Šúrovce, Vlčkovce, Zavar a Zeleneč. Detské predstavenia majú svoju atmosféru a šmrnc. Práca s deťmi je neustále sa vyvíjajúci proces, ktorý každodenne prináša nové poznatky, skúsenosti a výzvy. V záujme rozvoja detskej osobnosti je potrebné naň adekvátne reagovať. Prehliadkou, ktorá je vždy plná zábavy a tvorivosti, sa škôlkarské súbory predviedli pred svojimi rovesníkmi. Aj touto formou vzdelávania sa mení tradičná škola na modernú. Podujatie je pre deti príležitosťou pre rozvoj a načerpanie inšpirácie. Dáva im možnosť porovnať svoje kvality s ostatnými a napĺňa potrebu dieťaťa po sociálnom kontakte s rovesníkmi. Pre deti zo škôlok bolo okrem vystúpení pripravené aj malé občerstvenie a darčeky.

deň matiek

deň matiek Vlčkovce

Druhú májovú nedeľu sa v spoločenskej miestnosti obecného úradu uskutočnilo tradičné posedenie pre mamičky a staré mamy. O kultúrny program sa postarali deti z materskej a základnej školy vo Vlčkovciach, pod vedením svojich pedagógov. Po ukončení príjemnej akcie poslanci obecného zastupiteľstva odovzdali kvietok všetkým mamám a účastníčkam pekného nedeľného popoludnia.

Obecný úrad Vlčkovce,
spracované redakciou

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
výstava zeleniny a ovocia Voderady
vodný mlyn Hoste
Vlčkovce Obecný deň 2016
varenie guláša Cífer
rekonštrukcia strechy kostola Abrahám
kultúrny dom Majcichov
folklórna skupina Dudváh
Šaffova ostroha
guláš
starosta obce Hoste
hasiči Abrahám
deň detí Hoste
starosta obce Hoste
starosta obce Hoste
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
správy z regiónu
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *