Rozhovor so starostom obce Hrnčiarovce nad Parnou

Predtým mesto, teraz dedina

AKO SA ŽIJE V HRNČIAROVCIACH, ODKEDY NEPATRIA POD TRNAVU?

Aj vo štvrtej obci v regióne sa stretávame so starostom, ktorý zastáva svoju funkciu druhé volebné obdobie. Vyspovedali sme Jaroslava Kráľoviča, starostu Hrnčiaroviec nad Parnou. Stretávame sa na obecnom úrade, ktorý sídli v miestnom kultúrnom dome. Aktuálne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Vízia z roku 2012, ako by mal kultúrny dom po rekonštrukcii vyzerať, pôsobí sľubne, moderne. Na otázky odpovedá príjemný energický chlapík, ktorý nevyzerá, že má rok pred päťdesiatkou.

starosta Jaroslav Kráľovič
  • Každého starostu sa pýtame, či pochádza zo svojej obce, alebo sa prisťahoval.

Som rodený Hrnčarovan, len som sa narodil v Smoleniciach, lebo v Trnave bola vtedy zatvorená pôrodnica. Vyrastal som tu, v Hrnčiarovciach bývam celý život.

  • Viete zhodnotiť, ako sa dedina za tie roky zmenila?

Zmenila sa tu jedna zásadná vec. Od roku 1972 do roku 1994 sme ako obec patrili pod Trnavu. Pre dedinu to bolo iné obdobie. V roku 1994 sme sa znovu odtrhli od mesta a stali sme sa samostatnou dedinou. Obec sa, samozrejme, celé tie roky budovala, ešte za mesta sa urobil vodovod a plynofikácia. Potom sa začalo s budovaním kanalizácie. To však už bolo za čias osamostatnenia obce.

  • Je lepšie, že ste samostatní, alebo bolo výhodnejšie, keď ste patrili pod mesto?

Podľa môjho názoru je pre obec lepšie, že sme sa osamostatnili. Keď sme samostatní, máme to, čo si spravíme, a nemôžeme sa vyhovárať na mesto. Všetko je v našich rukách a ja to kvitujem. Hoci, stretneme sa aj s názormi, že sa zhoršila mestská hromadná doprava, resp. prímestská. To je možno jedna zo závažnejších nevýhod odčlenenia. Ale situácia v hromadnej doprave sa všeobecne zhoršila a je celoeurópskym trendom, že sa viac využíva individuálna automobilová doprava. Iba vo veľkých mestách si môžu dovoliť udržiavať hromadnú dopravu. Čiže zažili by sme to tak či tak – či by sme patrili pod mesto, alebo nie, hromadnú dopravu, mestskú, alebo prímestskú, by prevalcovala individuálna.

  • Ako ste sa stali starostom?

Z ničoho nič (smiech). Mal som súkromnú špedičnú firmu a po trinástich rokoch som z tej oblasti chcel odísť. Situácia sa vyvinula tak, že som práve riešil, čo ďalej. Dozrel čas na životnú zmenu. Môj predchodca Rastislav Mrva, ktorému patrí poďakovanie za veľký kus práce, ktorú odviedol pre obec, vtedy končil po sedemnástich rokoch svoje pôsobenie vo funkcii. Tak som uchopil túto životnú výzvu a kandidoval za starostu. Ľudia ma podporili a zvolili, za čo som im vďačný. Verím, že všetci, aj tí, čo ma nevolili, uvidia po mne nejaké výsledky.

  • Čo sa vám v obci podarilo? Aké zmeny sú najviditeľnejšie?

Za prvé volebné obdobie sme sa sústredili najmä na infraštruktúru. Vyasfaltovali sme tri ulice, komplexnejšou rekonštrukciou prešla Drobná ulica, tu pri úrade sa vybudovalo parkovisko – a to všetko za peniaze z rozpočtu obce. Úspešne sme prenajali obecnú budovu, ktorá bola z prostriedkov nájomcu prestavaná na sociálne zariadenie pre seniorov. Následne sme zrekonštruovali požiarnu zbrojnicu. Tiež sme našli nájomcu do budovy bývalej materskej školy, ktorá leží v strede dediny. Za vlastné peniaze ju zrekonštruoval a nejaký čas tam prevádzkoval detské centrum. Budova je momentálne bez využitia. Najlepšie by bolo, keby sa opäť podarilo prenajať ju niekomu, kto má záujem o prevádzkovanie detského centra alebo súkromnej škôlky. Bola by škoda búrať to a meniť tomu funkčné využitie. V druhom volebnom období sme začali s rekonštrukciami ulíc v Hliníkoch, vybudoval sa chodník na Cintorínskej ulici. Koncom minulého roka sme v areáli školy vybudovali dve multifunkčné ihriská. Ihrisko s asfaltom sme robili z vlastných zdrojov, na to s umelým trávnikom sme dostali dotáciu od úradu vlády. Podarila sa i rekonštrukcia kotolne v kultúrnom dome, taktiež z dotácie z úradu vlády. Zrekonštruovali sme aj školskú kuchyňu s jedálňou.

Za rozhovor ďakuje Melinda Elek a Beáta Lánová

Pokračovanie rozhovoru so starostom Hrnčiaroviec nad Parnou, Jaroslavom Kráľovičom

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *