Rozhovor so starostom obce Hrnčiarovce nad Parnou, 2. časť

 1. časť rozhovoru so starostom Hrnčiaroviec nad Parnou, Jaroslavom Kráľovičom
 • Uživila by sa v obci súkromná škôlka? Vaša škôlka kapacitne nestačí?

Podľa mňa by sa aj uživila. Trnava vraj hlási nedostatok miest. V našej zriaďovateľskej pôsobnosti máme základnú školu s materskou školou. Tento rok sa prvýkrát stalo, že máme zopár detí neumiestnených, ale to sú deti mladšie ako tri roky. Deti, ktoré do 1. septembra dovŕšia tri roky, sme umiestnili všetky. Podľa odhadov u nás nebude počet detí rásť takým tempom, že by sme s tým mali mať zásadný problém. Demograficky stúpame len mierne.

starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
 • Ako vo vašej obci funguje škola? Pri pohľade na jej webstránku som mala pocit, že to tam celkom „žije“. Zdá sa, že máte kvalitný pedagogický zbor?

Naša škola je na veľmi slušnej úrovni. Je skvele vybudovaná, pekná. Určite sa nemáme za čo hanbiť v porovnaní s inými dedinami, ale aj s mestom. Od 1. augusta máme nového riaditeľa a verím, že spolupráca bude naďalej úspešná. Bývalá pani riaditeľka Lýdia Hrušovská tam urobila veľký kus práce, za čo jej patrí poďakovanie a uznanie. Dúfam, že s novým vedením bude škola v Hrnčiarovciach pokračovať minimálne tak dobre ako doteraz.

 • Čo okrem bežných podujatí (Deň detí, Obecný guláš…) pre občanov pripravujete?

Máme tu Hrnčiarovskú sedmičku. Toto podujatie začala robiť skupina miestnych nadšencov, ktorá pochádza najmä z radov cykloklubu. Je to podobné ako Trnavská trinástka. Trasa je naplánovaná, skupinky postupne rotujú po siedmich „hrnčárovských šenkoch“. Novinkou je hokejbalový turnaj, tento rok (2016) sa konal 6. augusta a zúčastnilo sa ho 10 tímov. V obci pôsobí silná skupina hokejbalistov.

 • Na takú malú obec máte dosť kvalitných športovísk, za aké by sa nehanbili ani vo väčších mestách…

Veľké ihrisko, čiže futbalový štadión, je areál športového klubu Rapid. Nielen my, ale väčšina obcí však v poslednom období zaznamenáva pokles záujmu o „veľký“ futbal. Badať tu zaujímavý fenomén, že chlapci dokážu zorganizovať halový futbalový turnaj, ktorého sa zúčastní 80 Hrnčarovanov, a pritom je problém pritiahnuť ľudí na klasický „veľký“ futbal. Viac ich baví športovať v halách a na multifunkčných ihriskách. Asi preto, že je to menej časovo náročné. Inak si pokles záujmu neviem vysvetliť. Pri základnej škole máme športovú halu, ktorú škola využíva ako telocvičňu, ale nielen to. Obec ju prenajala a spolupráca s nájomcom funguje k spokojnosti všetkých. Dopoludnia je hala k dispozícii pre školákov, popoludní pre každého, kto má záujem. Nájomca tam zo svojich prostriedkov postavil dve bowlingové dráhy, v súčinnosti s obcou sa zrekonštruovali toalety. Hala je efektívne využívaná. Funguje tam bufet a počas letnej sezóny i vonkajšie posedenie. Vybudovali sme tam aj detské ihrisko. Vedľa športovej haly, v areáli základnej školy, sme postavili dve multifunkčné ihriská: jedno s umelým trávnikom, určené na futbal, nohejbal, volejbal či tenis a druhé s asfaltovým povrchom, ktorý sme zámerne použili kvôli hokejbalistom. Momentálne čakáme na právoplatné kolaudačné rozhodnutie k ihrisku s trávovým povrchom. Od 1. septembra ho bude škola i verejnosť naplno využívať.

 • Stretli sme sa v budove kultúrneho domu. Momentálne tu prebiehajú rekonštrukčné práce. Dostali ste na to nejaké dotácie?

Projektovú dokumentáciu sme začali robiť v roku 2012. Pôvodne sme na to chceli nejaký grant, ale ktovie, koľko rokov by sme čakali? Tak zastupiteľstvo rozhodlo, že do toho ideme za vlastné. Táto budova bola postavená pred 40-timi rokmi v minimalistickom štýle, ktorý momentálne, našťastie, letí, len to potrebujeme poriadne zrekonštruovať.

 • Aké ďalšie projekty obec v najbližšom období čakajú?

Prístavba a prestavba domu smútku bude po rekonštrukcii kultúrneho domu druhou veľkou investíciou v tomto roku. Máme starý dom smútku a zastupiteľstvo rozhodlo, že ideme do jeho prestavby. Na to si však berieme úver. Ešte chceme tento rok dokončiť jednu ulicu v Hliníkoch. Plus máme v pláne vybudovať chodník s oddychovou zónou pri pošte.

 • Najakútnejší problém Hrnčiaroviec nad Parnou?

Jedným z nich je zberný dvor. Riešia ho mnohé obce, boli vyhlásené výzvy a sú vyčlenené peniaze z eurofondov, ktoré bude možné čerpať. Určite sa do výzvy zapojíme. Tento rok zberný dvor nemáme v rozpočte, ale riešime projektovú dokumentáciu a ďalšie náležitosti s tým súvisiace. Bude sa nachádzať v areáli podielnického družstva. Cestná infraštruktúra je ďalším globálnym problémom. Cesty, ktoré máme, neboli na súčasné dopravné zaťaženie stavané. Vždy budú chodníky a cesty, do ktorých treba investovať.

 • Porovnávate sa s obcami z okolia?

Vo všeobecnosti si myslím, že sme na tom ako obec celkom dobre. Máme ešte pár ulíc, ktoré nutne potrebujú dostavbu, máme ešte veľa metrov chodníkov, ktoré potrebujeme dobudovať, ale verím, že v najbližších rokoch to zvládneme. Z mnohých miest počúvam, že nie sú peniaze na to, či na ono. Ja sa nerád sťažujem, myslím, že z toho, čo máme, vieme urobiť kopec vecí. Nechcem, aby to vyznelo, že máme, nebodaj, prebytok (úsmev). Ale určite sú na tom mnohé obce finančne horšie ako my, to som tým chcel povedať.

 • Čo vás na vašej práci najviac teší?

Vyasfaltovaná cesta, nový chodník alebo dobrá kultúrna akcia prinášajú pocit uspokojenia a zadosťučinenia. Každý človek je rád, keď sa mu niečo podarí. Keď príde na obecný guláš tristo ľudí a vidíte, že sa dobre zabávajú, alebo keď sa na MDD deti bavia a žiaria šťastím, to urobí radosť každému.

 • Na aké záľuby vám popri práci ostane čas?

Rád športujem, hrám vo futbalovom družstve starostov, chodím si zabehať… Mám rád prírodu a hory, som poľovník.

Za rozhovor ďakuje Melinda Elek a Beáta Lánová

 1. časť rozhovoru so starostom Hrnčiaroviec nad Parnou, Jaroslavom Kráľovičom

Podporte nás na Facebooku

A MY VÁS ODMENÍME

Stačí len:

 1. Navštíviť našu stránku na Facebooku www.facebook.com/friskomedia
 2. Stať sa našim fanúšikom, Dať LIKE/Páči sa mi to
 3. Zdieľať stránku (fanpage)

Spomedzi vás, ktorí splníte tieto podmienky, budeme každý mesiac losovať balíček produktov MAXSPORT.

protein bar maxsport

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *