Rozhovor so starostom obce Hoste, 3.časť

Hoste na Ostrove

Funkcia starostu je náročná najmä psychicky. Ste prakticky 24 hodín v službe.

starosta obce Hoste

Ako plánujete využiť finančné prostriedky, ktoré vaša obec získa vďaka Miestnej akčnej skupine? (Jej zakladateľom je združenie Mikroregión 11plus – pozn. red.)

Od toho si, samozrejme, dosť sľubujeme. Máme pripravený projekt, ktorý sa týka novej výstavby v jednej z ulíc. Celá obec okrem tejto ulice má hotovú infraštruktúru, iba táto vetva ešte nie je dokončená. Potrebovali by sme tam novú cestu, nové chodníky a kanalizáciu. Kľúč k prerozdeľovaniu peňazí z MAS-ky bude podľa počtu obyvateľov, čiže veľká obec – veľký projekt, malá obec – malý projekt, takže uvidíme. Ale budeme, samozrejme, veľmi vďační za každé euro.

Chápu podľa vás občania, aké sú možnosti malej samosprávy, alebo od vás vyžadujú viac?

Mnohí ľudia v malej obci by chceli vidieť také isté budovanie ako vo väčších obciach, ktoré na to majú finančné zdroje. Zistíte to, keď pôjdete do Pavlíc alebo do Slovenskej Novej Vsi, ktoré sú podobne veľké ako Hoste. Ale to sa nedá. Pre nás je dôležité zabezpečiť základné veci ako kosenie, osvetlenie, odhŕňanie snehu, odvoz odpadu. Málokto si uvedomuje, čo všetko je napríklad za tým, že tečie voda z vodovodného kohútika. Investujeme nemalé finančné prostriedky na prevádzku vodárne, aby vyhovovala prísnym hygienickým predpisom. Musíme neustále opravovať a meniť čerpadlá na čerpacej vodnej stanici, chlórovať, kosiť areál a udržiavať ho. Ľudia berú úplne automaticky, že otočia kohútik a voda potečie, ale je za tým množstvo neviditeľnej roboty. Stojí to financie, ktoré tým pádom nemôžeme investovať inde.

A čo rôzne projekty? Zapájate sa do výziev, ktoré vyhlasujú ministerstvá?

Máme pripravený projekt, ktorý sa týka jednej vetvy kanalizácie. Už štvrtýkrát ho ideme podávať cez Envirofond, zatiaľ to trikrát neprešlo. Predtým boli výzvy väčšinou určené pre obce nad 2 000 obyvateľov a menšie obce boli trochu znevýhodnené. Teraz je to po prvý raz výzva pre obce do 1 000 obyvateľov, dokonca s nulovou spoluúčasťou, tak sme podali žiadosť o nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu kultúrneho domu.

Od budúceho roka musí obec zo zákona zabezpečiť odvoz triedeného odpadu. Ako to budete riešiť?

U nás sa vo veľkej miere triedi odpad, máme kontajnery po celej obci na sklo, papier, kovy, plasty a textil. Objednali sme aj kontajner na odvoz použitých jedlých olejov. Dvakrát do roka zabezpečujeme zvoz veľkoobjemového odpadu aj elektroodpadu. Občania triedia naozaj poctivo. V budúcnosti chceme riešiť otázku zberného dvora.

Nemohli by ste sa spojiť napríklad s Abrahámom, kde v blízkej budúcnosti plánujú vybudovať zberný dvor?

Som v úzkom kontakte so starostom Igorom Némethom, veľmi dobre spolupracujeme a hovorili sme o možnosti spojiť sa s nimi. Tým, že sme malá obec, ponúknu nám možnosť vyvážať odpad tam. Zberný dvor musí byť umiestnený mimo obce, čiže opäť by sme mali problém s pozemkami, keby sme chceli vlastný zberný dvor. Nemáme ani financie na vykúpenie veľkého pozemku. Našťastie máme v Hoste uvedomelých občanov a nemáme v okolí žiadne čierne skládky.

Vráťme sa teraz k vám ako k súkromnej osobe. Aké sú vaše záujmy?

Mám rád futbal, som fanúšikom Spartaku Trnava. Ak sa dá, idem na každý zápas. V družstve starostov futbal nehrávam, ale bol som sa pozrieť v Uherskom Hradišti, kde sa slovenské mužstvo stalo majstrom Európy. Vo finále sme porazili Talianov. Som včelár, chovám v záhrade včely,to je moja najväčšia záľuba. Minulý rok bol veľmi slabý, teraz mám 7 rodín, to je tak akurát, lebo času nie je nazvyš. Našťastie mi s tým pomáha brat. Ja a môj brat sme sa oženili s dvomi sestrami.

Neverím! Dvaja bratia z Hoste si zobrali dve sestry… odkiaľ?

Z Majcichova. Mám výbornú manželku, veľmi tolerantnú, vždy ma podrží v ťažkých chvíľach. Je polovičná Moraváčka, jej mama pochádza z Moravy. Zaujímavosťou je, že aj môj svokor a jeho brat si zobrali za ženy dve sestry! História sa zopakovala. Máme tri dospelé deti, dcéry už sú po vysokej škole a syn má 18.

Na záver moja tradičná otázka. Poprosím o trochu sebareflexie – myslíte si, že vás občania považujú za dobrého starostu?

To nemôžem sám o sebe povedať. Každý starosta má prajníkov aj neprajníkov. Spravíte chodník z dlažby, polovica chce taký, polovica chce betónový. Nedá sa všetkým vyhovieť. Je to zložité, keď ide o susedské spory, poviete si, čo teraz? Funkcia starostu je náročná najmä psychicky, záleží, ako to kto znáša, niekto je „otrlejší“, niekto nie. Ste prakticky 24 hodín v službe, nedá sa to rátať na čas. Všetky budovy mám na mobil, nikdy si ho nemôžem vypnúť. Často aj v noci musím ísť, keď vypadne voda, vypadnú svetlá alebo húka alarm v škôlke.

Za rozhovor ďakuje Melinda Elek a Beáta Lánová

Predchádzajúca časť rozhovoru so starostom obce Hoste

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *