Rozhovor so starostom obce Hoste, 2.časť

Hoste na Ostrove

Niekedy je ťažké byť starostom v malej obci, lebo sa s každým poznám a pomaly s každým druhým sme rodina.

starosta obce Hoste

Ste pripravení na nápor, keby sa prisťahovalo veľa mladých rodín s malými deťmi?

To nám zatiaľ nehrozí. Práveže sme mali skôr problém naplniť ju. Ale dúfame, že sa to zlepší, narodilo sa tu teraz niekoľko detí. Keby kapacity nestačili, sú možnosti, ako to vyriešiť, napríklad kontajnerové škôlky. Alebo budeme musieť uprednostňovať deti z Hoste.

Ako je u vás zabezpečená strava pre dôchodcov?

Veľmi nám vychádza v ústrety družstvo, ktoré varí pre svojich zamestnancov a vozí obedy sem, na úrad, kde sa vydávajú pre dôchodcov. Časť zo sumy stravného dotuje obec. Druhou možnosťou je pizzeria z Abrahámu, ktorá rozváža obedy priamo domov, čo si ľudia pochvaľujú.

Má vaša obec nejaké špecifikum? Mám na mysli napríklad nejakú stavbu, človeka, zvyk, podujatie…

Paradoxom je, že sme prvá obec v smere od Trnavy, ktorá patrí do okresu Galanta. Sme vlastne tretí – Zeleneč aj Majcichov sú ešte okres Trnava, ale od nás cez Abrahám už začína galantský okres. Špecifikum určite je, že sme ostrov. Hoste leží na ostrove, z každej strany, z ktorej k nám prichádzate, prejdete cez most. Počtom obyvateľov sme malá obec, ale jedna z najstarších na okolí. Prvá písomná zmienka je z roku 1231, rovnako ako Abrahám. Stavba – určite mlyn. Je to národná kultúrna pamiatka.

V akom je stave?

V dobrom. Náš mlyn je rarita, lebo má jedinú horizontálne zavesenú turbínu v strednej Európe. V 50. rokoch bol zatvorený, ale je funkčný, dá sa tam ísť normálne pozrieť ako do múzea. Zamestnankyňa obecného úradu pani Čambálová tam býva a jej otec pán Hustý je majiteľom mlyna. Leží tam starý mlyn, ktorý mlel, a vedľa neho je časť, ktorá kedysi slúžila ako kláštor, žili v ňom klarisky.

A čo vaše nárečie? Na internetovej stránke vašej obce som našla Hostiansky nárečový slovník…

Naši obyvatelia sa dosť hlásia k Trnave a hovorí sa u nás rovnako tvrdo ako tam, dokonca aj tvrdšie. Opoj, Majcichov, Hoste, Abrahám – v týchto obciach sa rozpráva naozaj tvrdo.

A čo podujatia, zvyky? Máte niečo špeciálne?

Napriek tomu, že sme malá samospráva, snažíme sa robiť veľa kultúrnych a spoločenských akcií. Počas zimy robíme niekoľkokrát celodennú lyžovačku. Objednáme autobus a ideme lyžovať na stredné Slovensko. Je to perfektné, keď sme s tým začínali, lyžovali traja – štyria ľudia, teraz lyžuje skoro celý autobus. Veľmi dobre u nás funguje záhradkárska organizácia. Na jeseň pripravujú výstavu ovocia a zeleniny. Organizujú zájazd do Trenčína na záhradkársko-včelársku výstavu a do Čejkovíc na vínne trhy. S niekoľko desaťročnou tradíciou usporadúvajú počas fašiangov veľmi obľúbený Mužácky bál. Aspoň takto sa snažíme ľuďom spestriť život v našej obci.

Čo sa počas vášho obdobia vo funkcii podarilo v obci uskutočniť? Spomeňme aspoň niektoré zmeny k lepšiemu.

Prioritou obecného úradu aj poslancov je, aby sme obec nezadlžovali. Aby sme mali vyrovnaný rozpočet a popritom zvládli niečo spraviť, čo sa nám, dovolím si povedať, celkom darí. V spolupráci s VÚC sme vyasfaltovali celú hlavnú ulicu, na obecnom úrade i na škôlke sme menili okná. Spravili sme umelé osvetlenie na ihrisku, zrekonštruovali sme toalety a kuchyňu v kultúrnom dome. Zrealizovali sme výstavbu nového detského ihriska pred kultúrnym domom, v ktorého časti sídli obecný úrad. Vybudovali sme aj 400 metrov nového chodníka na hlavnej ulici. Zrekonštruovali sme obecnú knižnicu aj strechu na požiarnej zbrojnici a realizovali sme ešte mnoho iných projektov.

Zdá sa mi, že všetky obce v okolí si dosť potrpia na poriadny štadión…

V dedinách, ako sme my, je futbal dôležitá športová aj spoločenská udalosť. Momentálne máme spoločné futbalové družstvo s Abrahámom. Polovica zápasov sa hrá u nás, polovica u nich. Štadión sa naplno využíva, nielen na športovanie, ale aj na iné akcie. Teraz nedávno sme tam mali príjemné popoludnie pri príležitosti Dňa detí.

Okrem futbalu to u vás žije stolným tenisom…

Stolnotenisový klub nás veľmi dobre reprezentuje, za tri roky postúpil z ôsmej ligy do piatej. Chodia k nám hrávať mestá ako Leopoldov, Jaslovské Bohunice… a my sme obec s 500 obyvateľmi a hráme s nimi. Tomu sa teším a podporujem to. Je to výborná prezentácia obce.

3. a záverečná časť rozhovoru so starostom obce Hoste Ľubošom Karelom

  1. časť rozhovoru so starostom obce Hoste Ľubošom Karelom

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *