Prežíva poľovníctvo a lesníctvo u mladých ľudí?

V poslednom období sa často stretávame s názorom, že žijeme v konzumnej spoločnosti. Ľudstvo ako celok spohodlnelo.

poľovníctvo, jeleň

K dispozícii máme množstvo modernej technológie, ako počítače, automobily a podobne. Tradičné hodnoty ako láska k prírode sa pomaly vytrácajú. Nie je ničím zvláštnym, že mladí ľudia radšej sedia doma pred televíziou alebo počítačom, než by si mali spraviť výlet do lesa. Láska k prírode znamená niečo, čo sa naučiť nedá. Človek to jednoducho tak musí cítiť. Práve tento zvláštny svet nás priviedol k téme poľovníctva a lesníctva u mladých ľudí.

Problém ľudstva, či jednotlivca?

Žijeme v dobe, kedy mladí ľudia strácajú záujem o prírodu – lesníctvo či poľovníctvo. Namiesto príjemnej prechádzky v lese počas víkendu sa radšej vyberú do najbližšieho nákupného centra alebo trávia voľný čas iným spôsobom. Tento problém sa netýka iba dospievajúcej mládeže, je to problém aj menších detí. Rodičia ich totiž nemajú čas viesť k láske k prírode a k všetkému živému. Tento trend je spôsobený tým, že rodičia sú pracovne vyťažení a nemajú toľko času venovať sa svojim ratolestiam. Pozitívne na celej situácii je však to, že aj napriek tomuto novodobému trendu existuje mnoho mladých, ktorí na prírodu nezanevreli. Na to, aby združenia poľovníkov a lesníkov prilákali čo najväčšie množstvo mladých ľudí, vyvíjajú rôzne aktivity, čo je viac ako chvályhodné.

Propagácia poľovníctva a lesníctva

Býva takmer pravidlom, že mladý človek sa začne venovať poľovníctvu a lesníctvu vtedy, ak má vo svojom okolí niekoho, kto sa tomuto koníčku venuje. Môžu to byť rodičia alebo iní príbuzní, či známi. Často sa stáva, že otec – vášnivý poľovník toto svoje hobby prenesie aj na syna. Učí ho láske k prírode aj k všetkému živému. Tradícia poľovníctva a lesníctva má na našom území dávnu históriu a je potrebné túto tradíciu aj naďalej šíriť ďalej. Na vyvolanie záujmu je potrebné začať s väčšou propagáciou poľovníctva a lesníctva. Takúto osvetu sa snažia šíriť najmä rôzne združenia poľovníkov a lesníkov, avšak nemajú až toľko možností, ako by chceli. Preto by mal začať každý od seba.

Krúžky pre mladých

Potešujúcou správou je, že na Slovensku existuje množstvo krúžkov pre mladých poľovníkov a lesníkov. Vďaka nim nám svitá nádej, že naša spoločnosť si vybuduje nových nástupcov, ktorí budú prírodu milovať a ochraňovať. Za zmienku určite stojí Krúžok mladých priateľov poľovníctva. Vďaka tomuto krúžku majú možnosť deti a mladí ľudia navštevovať prírodu, získavať nové poznatky a zároveň robia aj niečo pre svoje zdravie.

poľovníctvo u mladých

Súťaže

Členovia krúžkov takýmto spôsobom trávia svoj čas zmysluplne a môžu sa toho veľa naučiť. Ďalším pozitívom je, že krúžky mladých poľovníkov a priateľov poľovníkov organizujú rôzne súťaže, kde si môžu zmerať svoje sily i vedomosti. Tieto súťaže sú na okresných, krajských aj celoštátnych úrovniach.

Na záver by sme radi dodali, že poľovníctvo, lesníctvo a celkovo prejavovanie záujmu o prírodu zohrávajú v našom živote veľkú rolu. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá. Príroda je tá, z ktorej čerpáme energiu, ale aj množstvo vecí potrebných, priam až nevyhnutných pre život. Preto skúsme viesť aj naše deti týmto smerom!

Martina Zvolanská

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *