Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn

Poriadne im to natrite

AKO SA ZBAVIŤ PIGMENTOVÝCH ŠKVŔN
Stane sa to väčšinou takto: Ešte na Veľkú noc nosíme kabáty a o niekoľko dní sa nečakane oteplí na úžasných 22 stupňov. Celí šťastní nastavíme tvár prvému slnku, veď tak príjemne hreje! Ani nás nenapadne, že by mohlo napáchať škody, veď nie je leto, kto by myslel na opaľovací krém?! Ten väčšinou riešime, až keď „udrú“ prvé tridsiatky. A potom to príde – pozriete sa do zrkadla a sú tam, potvory, pigmentové škvrny! Teraz je už neskoro plakať nad minuloročným opaľovacím mliekom. Kúpte si nové s vysokým ochranným faktorom a dočítajte tento článok, aby ste zachránili, čo sa dá. Ak vás ešte pigmentová katastrofa nepostihla, čítajte dupľom, možno sa jej celkom vyhnete.

Prečo vznikajú

Za všetko nemôže len slnko. Príčin vzniku pigmentových škvŕn je viac, napríklad hormonálne zmeny, či genetické dispozície. Počas tehotenstva sú ženy náchylnejšie na tvorbu škvŕn, ktoré väčšinou po čase spontánne vymiznú. Nepekné fľaky hnedého až šedohnedého sfarbenia sa môžu objaviť v dôsledku užívania niektorých liekov, výživových doplnkov či hormonálnej antikoncepcie. Paseku narobia aj nekvalitné parfumy a krémy, lacná kolínska, prípravky s obsahom éterických olejov alebo nesprávne prevedené kozmetické zákroky. Hlavnou príčinou je však časté opaľovanie. Ak svoju pokožku nadmerne vystavujete slnku, nerobíte dobre. Že sa vám žiadne škvrny netvoria, a preto opaľovací krém nepotrebujete? Hyperpigmentácia sa môže objaviť aj 20 rokov po nechránenom slnení! Pigmentové škvrny postihujú až 90 percent belochov nad 50 rokov. Náchylnejšie sú ženy, s týmto estetickým problémom sa trápi každá štvrtá.

Ako sa im vyhnúť

Jedinou spoľahlivou prevenciou je dôsledná ochrana pred slnkom. Ak si slnečný kúpeľ neviete odoprieť, aspoň sa poriadne natrite. Samozrejmosťou by mal byť denný krém s kvalitným UV filtrom. Celoročne sa odporúča SPF 15,

Čoje SPF?

faktor ochrany proti slnku (Sun Protection Factor) je celosvetový bodovací systém pre meranie množstva ochrany, ktorú poskytujú opaľovacie krémy. Označuje, ako dlho môže človek zostať na slnku, keď používa opaľovací krém, bez toho aby sa spálil.

v letných mesiacoch sa výška ochranného faktora zvyšuje. Opaľovací prípravok so SPF najmenej 20, ideálne 30 a viac, aplikujte často a dôkladne na tvár i krk. Miesta okolo lícnych kostí, na čele, krku, v dekolte, ale aj na chrbtoch rúk sú najcitlivejšie. Ak ste to so slnením skutočne prehnali, rôznofarebné bodky a veľké pehy sa môžu pokojne objaviť aj na ramenách a na chrbte. Škodí aj pobyt v soláriu.

Ako sa ich zbaviť

Existuje niekoľko spôsobov, ako škvrny odstrániť, na väčšinu z nich si však treba počkať do jesene. Dermatologické ošetrenia sa nerobia na opálenej pleti, resp. v období, kedy je pokožka sústavne vystavená slnečnému žiareniu. Každé dobré kozmetické štúdio vám odporučí, aby ste procedúry absolvovali na jeseň a v zimných mesiacoch. Jediné, čo vám v tejto chvíli ostáva, je vyhnúť sa vzniku ďalších fľakov. A najmä – začať si šetriť na ich odstránenie. Redukcia už vzniknutých nepríjemných škvŕn totiž nie je lacná záležitosť, určite vás vyjde drahšie ako investícia do kvalitného opaľovacieho krému.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn

  1. Bieliace a zosvetľujúce krémy – v lekárni nájdete širokú paletu viac, či menej účinných prípravkov s hydroxykyselinami a inými látkami, mnohé aj na prírodnej báze s obsahom ovocných kyselín a bylinných zložiek. Výsledky sa dostavia pomalšie a nie sú také výrazné ako pri profesionálnom bielení v salóne. Je to však najlacnejší a najjednoduchší spôsob, ako vyraziť do boja za rozjasnenou pleťou, najmä pri začínajúcej hyperpigmentácii. Dôsledne sa riaďte pokynmi na priloženom letáku!
  2. Chemický peeling – na pleť sa aplikuje špeciálny roztok, ktorého úlohou je odstránenie povrchovej vrstvy kože. Pokožka sa vyhladí a zbaví poškodených buniek. Nebolí, pomáha, no počítajte s podráždením a niekoľkodňovým hojením pokožky
  3. Mikrodermabrázia – najmodernejší spôsob mechanického peelingu, zbrusovanie kože pomocou kryštálov, pri ktorom sa odstránia odumreté bunky. Bolesť žiadna, podráždenie minimálne, treba však niekoľko opakovaní v priebehu 5 až 10 týždňov.
  4. IPL, čiže intenzívne pulzné svetlo – tzv. fotoomladzovanie – neinvazívne ošetrenie, ktoré využíva svetelnú energiu. Môže sa kombinovať s chemickým peelingom. Žiadne nežiaduce stopy po zákroku, potrebných je viac opakovaní.
  5. Laser – s výkonným frakčným laserom niekedy stačí jedno ošetrenie. Prístroje a ponúkané služby sú rôzne, treba dobre zvážiť výber kliniky. Okamžite viditeľný výsledok aj niečo stojí, ceny sa pohybujú v stovkách eur.

Píling z kuchyne?

Internet sa hemží babskými receptami na vybielenie pokožky. Ak sa nebojíte, vyskúšajte. Domáci píling z hnedého cukru a citrónovej šťavy, alebo kašička zo sódy bikarbóny a vody? Vraj bude pokožka po 15 minútach zaručene bledšia. Mierne sčervenenie či slabé štípanie je len dočasná reakcia. Najlepšie však bude zveriť sa do rúk odborníkov. Mohlo by sa totiž stať, že si pigmentový fľak pomýlite s novým materským znamienkom – tie sa v žiadnom prípade nesmú bieliť či svojpomocne ošetrovať!

 

Autor: Beáta Lánová

0 komentáre

Povedzte nám niečo :-)

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *