Mravce v záhrade. Pomocníci alebo nepriatelia?

Na túto otázku je veľmi ťažké dať jednoznačnú odpoveď, keďže mravce môžu v našej záhrade spôsobiť značné škody, zároveň sú však i veľmi prospešné. Úloha mravcov v záhrade je rovnaká ako úloha vrán na poliach, kde zahubia veľké množstvo hmyzu, no zároveň spôsobia škody zjedením čerstvých klíčkov pšenice.

mravce v záhrade

Spolu s voškami

Na ovocných stromoch, zelenine, okrasných rastlinách a ružiach sa objavia mravce vtedy, ak sú na týchto rastlinách aj vošky. Keď zbadáme, že si mravce z rastliny spravili korzo, môžeme si byť istí, že na nej vyčíňajú vošky, ktoré vycuciavajú život z listov.

Masážny salón

Mravce si vybudovali symbiózu s voškami: masírujú bruško, vďaka čomu vošky produkujú viac výkalov s vysokým obsahom cukrov (95 %), ktoré mravce oblizujú a získavajú tak energiu. Mravce „na oplátku“ vošky ochraňujú pred predátormi (napr. lienky), či dokonca prenášajú vošky na vhodné hostiteľské rastliny (ak napr. pôvodná rastlina uschne) alebo sa starajú o vajíčka vošiek spolu s vlastnými. Mravce môžu pri dostatku potravy svoj vzťah k voškám aj prehodnotiť a správať sa k nim ako ku koristi a požierať ich. Musia však mať dostatočný zdroj inej formy potravy, aby nepotrebovali prísun cukru.

Vošky roznášajú aj vírusy

Stane sa to hlavne vtedy, keď mravce z nakazenej rastliny premiestňujú vošky na novú zdravú hostiteľskú rastlinu. Preto kde sa mravce na rastlinách objavia, treba začať aj s ochranou. Vhodné sú na to Tetracip Zapi, K-Othrine 25SC, Loxiran S, Decis EW50 alebo Biotoll.

Opakovaná ochrana

Mraveniská v zeleninovom záhone, či trávniku je najjednoduchšie rozšliapať a potom miesto postrekom alebo práškovým prípravkom ošetriť. Tento úkon je potrebné vykonať viackrát, keďže ide o kontaktné prípravky, ktoré účinkujú len pri priamom kontakte. Hoci niektoré s dosť dlhou dobou účinnosti, takže aj mravce, ktoré prídu neskôr na povrch, budú vďaka tomu zasiahnuté.

Poriadok je dušou všetkého

Väčším problémom je, keď mravce objavíme v interiéri. Objavia sa kvôli potravinám, omrvinkám, preto je dôležité, aby sme v domácnosti udržiavali čistotu a potraviny odkladali na miesta a do nádob, kde mravce nemôžu mať prístup! Po krájaní chleba nenechávajme omrvinky na kuchynskej linke alebo na podlahe. Komoru treba aspoň raz za mesiac vyčistiť, skontrolovať a pri prvých mravcoch okamžite nasadiť nástrahu proti mravcom vo forme domčeka, z ktorého zanesú prípravok do hniezda, čím sa vyhubí celé hniezdo aj s kráľovnou.

Užitočnosť na záver

Mravce sú však aj veľkými pomocníkmi. Tým, že prevrtávajú pôdu, kypria ju a očisťujú od mŕtvych alebo škodlivých živočíchov. Zároveň sú zdrojom potravy vtákov, ktorí sú užitočnými pomocníkmi v boji proti ostatnému škodlivému hmyzu.

Mikuláš Elek

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *