Kto ušil moje oblečenie?

Ako často si kladiete túto otázku? Raz za čas, alebo vôbec? Ako často sa zamýšľate nad tým, v akých podmienkach sa šije oblečenie a prečo je možné, že oblečenie vo výpredajoch je tak lacné? Otázky, nad ktorými nás ani nenapadne zamyslieť sa, a pritom sú tak dôležité. Zobuďme sa a pozrime pravde do očí! Priblížim vám silnejúci životný štýl nenakupovania rýchlej módy.

kto ušil moje oblečenie?

Trhoviská, konfekcia, ale aj luxusné značky

Na druhý koniec sveta, kde sa naše oblečenie šije, nedovidíme. Málokto z nás sa tam niekedy vôbec pozrie. Prečo by tam išiel? Do krajín, ktorých kultúra je úplne odlišná od tej našej, a do krajín, kde vládne chudoba. Práve tam sa veľmi často šije naše oblečenie. Krajčírky šijú oblečenie za minimálnu mzdu, ktorá sa pohybuje okolo 20 eur na mesiac. Sú aj oblasti, v ktorých sú krajčírky vyplácané vreckom ryže. A aby toho nebolo málo, šijú a zároveň žijú v neľudských podmienkach. Dni trávia v halách, v ktorých býva neznesiteľne horúco, nemajú prístup k toaletám ani k pitnej vode. „Ťahajú“ 12 – až 15-hodinové zmeny, medzi ktorými majú voľno, ktoré niekedy nedosiahne ani 8 hodín! Samozrejmosťou sú nadčasy. Ako je to možné? Zamestnanci sa nemajú komu sťažovať. Podmienky sú také, že svojho nadriadeného vidia viac ako zriedka, zvyčajne len vtedy, ak sa vykonáva kontrola. Mnohé z takýchto fabrík ňou bez problémov prejdú, keďže – ako zázrakom – dokážu prispôsobiť podmienky na obstojné počas dní, kedy prebieha kontrola. A ak si myslíte, že sa v takýchto podmienkach šije len oblečenie, ktoré končí na trhoviskách, ste veľmi ďaleko od pravdy. Šije sa tam totiž oblečenie každého druhu. Od toho, ktoré naozaj skončí na trhoviskách, cez oblečenie, ktoré si kupujeme v obchodoch s konfekciou, až po oblečenie, za ktorého značku a výzor si „radi“ priplatíme.

Ide iba o zisk!?

Ide naozaj iba o zisk? Nikoho netrápia neľudské podmienky? Nikto to naozaj nevidí? Pravdepodobne, áno, ide len o čistý zisk, za ktorým sa ženú predajcovia z celého sveta na úkor ľudských bytostí. Nezáleží predsa na časti sveta ani na rase alebo pôvode. Vždy ide o ľudí, ktorí si nezaslúžia byť doslova vykorisťovaní. Predajcovia však toto nevidia. A tí, ktorí vidia, tí sú naozaj svetlými výnimkami.

V továrňach, kde ľudia pracujú na najnovších kolekciách, sa často stávajú úrazy. Krajčírky nie sú dostatočne vybavené bezpečnostnými pomôckami, pretože, samozrejme, tie predstavujú náklady. Nejedna takáto továreň je v rozpadávajúcich sa priestoroch a nejedna spôsobila nešťastie s obrovskými stratami na ľudských životoch. A nehovoríme o malých číslach. Ľudia sa často v týchto továrňach zrania, stáva sa to takmer každodenne… Ako však privolať pomoc alebo ako si pomôcť sám, keď sú východy zamknuté? Ako protestovať proti týmto nehumánnym podmienkam v krajinách, kde sú vzbury a protesty zakázané? Jediným riešením je zmena správania nás, konečných spotrebiteľov.

Krajčíri, ako aj všetci ostatní pracovníci na opačnom konci sveta, nemajú právo na prejav nespokojnosti. Áno, pre nás je to nepredstaviteľné, ale tam je to dennodenná realita a síce krutá, ale bežná prax. Obchodníci im platia málo, takmer nič, aby im ostal čo najvyšší zisk. Preprava výrobkov pre značku znamená tiež ďalšie náklady, tak ako neskôr reklama a priama distribúcia. Je jasné, že pred neľudskými podmienkami svojich zamestnancov, tých, ktorým vďačí za konečné produkty, zatvára oči. Teraz sme na rade my – spotrebitelia.

V dobách minulých, keď konfekcia neexistovala, šilo sa len oblečenie na mieru. Okrem toho, že ste vedeli, z akých materiálov bolo vaše oblečenie ušité, vedeli ste aj to, kto vám ho ušil. Poznali ste náklady na materiál a platili ste aj za prácu. Dnes, keď je konfekcia rozšírená a distribuovaná takmer po celom svete, neuvedomujeme si, že materiál, ktorý je na výrobu nášho oblečenia použitý, nie je celkom vhodný pre ľudské telo. A tiež nám nedochádza, že vlastne vôbec neplatíme za prácu. Ako to môžeme zmeniť? Samozrejme, nie je to jednoduché, sme zvyknutí nakupovať to, čo sa nám páči – a mať to hneď. Lepšie je však svoju kúpu zvážiť.

Visačka prezradí viac, než by ste čakali

Visačky na oblečení prezrádzajú nielen to, ako oblečenie prať tak, aby sa nezbehlo alebo nezafarbilo, ale oveľa viac. Napríklad kde bolo vaše oblečenie vyrobené. Čína, Maroko ani Bangladéš nie sú tými najlepšími destináciami, keď hovoríme o podmienkach a cene práce ľudí, ktorí vaše oblečenie ušili. Neodsudzujte však tieto krajiny príliš skoro. Dajte im šancu a spýtajte sa predavačov, alebo si naštudujte na internete, v akých podmienkach ľudia, ktorí pracujú pre tú ktorú značku, žijú. Niekedy je to beh na dlhú trať. Ak samotná značka neprezentuje férové podmienky, kde je vyrábané jej oblečenie, už to niečo znamená. Ak sa k tomu nemôžete dopátrať dlhšie, pravdepodobne ste na stope neľudským podmienkam.

Aby zistili, v akých podmienkach sa vyrába oblečenie, prešli tisíce kilometrov ďaleko smerom do Číny mnohí redaktori, zvedavci a tí, ktorí chcú nazrieť pod povrch. To, čo z ich prieskumov vysvitlo, bolo takmer vždy dych berúce. Smutné príbehy ľudí, ktorí stratili rodinu v podobných továrňach, ktorí nedostali nikdy odškodné a s najväčšou pravdepodobnosťou ho ani nikdy nedostanú. Chudoba a zdieranie. Taká realita sa skrýva za mnohými kúskami, po ktorých túžime. A keď sa snažili títo ľudia zistiť, ako by sa dali zmeniť, zmierniť podmienky v továrňach, napriek tomu, že boli viac vzdelaní a poznali svoje práva, nakoniec sa práva na lepší život nedomohli. Ide totiž o začarovaný kruh, v ktorom nie a nie nájsť zamestnávateľa. Pri pokusoch o zistenie aspoň toho, pre aké značky šijú, zaznamenali podobný neúspech. Štítky a značky sa na oblečenie totiž našívajú posledné – tajne. Aby sa naozaj nikto nemohol sťažovať a aby ho to ani nenapadlo, výrobcovia zriadili fabriky, v ktorých sa našívajú značky zvlášť.

Haute couture

Ak sa pýtate, či sa v takýchto továrňach naozaj šijú aj odevy, za ktoré si najluxusnejšie módne domy pýtajú tisíce eur, tak nie, nie je to pravda. Neplatí, že drahá a lacná vec sú totožné, každá len dostane iný štítok. Po tom, ako najvýznamnejšie módne značky sveta začali presúvať výrobu do Číny, začali ich zákazníci protestovať. Kto by predsa platil celý majetok za kabelku, na ktorej stojí „Made in China“? Výrobky tých najluxusnejších značiek vyrobené v Číne sa stali prepadákmi a stratili na hodnote. Z týchto dôvodov sa výroba haute couture vrátila tam, kam patrí – do Francúzska. A veríme, že tam aj navždy zostane.

Presne toto je cesta. Spôsob, ako sa brániť proti oblečeniu ušitému v Číne. Nenakupujte ho, alebo si to dobre premyslite. Jediný, koho nákupom oblečenia s takýmto štítkom, nebodaj za vyššiu cenu, potešíte, je obchodník. K výrobcovi sa nedostane ani cent navyše, žiadna provízia. O tých by sa im mohlo jedine snívať. A teraz si predstavte nákupy v zľavách. Ak kúpite v obchode s konfekciou tričko vo výpredaji za 5 eur, aká je jeho skutočná hodnota? Ak ho mohol obchodník zľavniť dajme tomu o 75 % a ešte stále je ochotný ho predať, niečo tu nesedí. Ak ľudí, ktorí pre nás deň-noc šijú v neľudských podmienkach oblečenie, nevidíme, naozaj s nimi nedokážeme cítiť? Ako dlho budeme ešte pred týmto problémom zatvárať oči? Ako dlho ešte dokážeme tolerovať obchodníkom zisky za cenu ľudských životov?!

Ak ste sa rozhodli o túto tému zaujímať, máte okrem toho, že už viac nebudete podporovať predajcov rýchlej módy, aj možnosť zapojiť sa do medzinárodného projektu Fashion Revolution, ktorý má niekoľko častí. Okrem zaujímavej časti, ktorá sa venuje recyklovanej móde a využívaniu vhodných a neškodlivých materiálov, sa v programe nachádza aj časť venujúca sa tomu, kto vyrába naše oblečenie. Na sociálnych sieťach sa každoročne môžete zapojiť použitím hashtagu #whomademyclothes a fotografiou, na ktorej máte oblečené vaše tričko opačne a ukazujete štítok na ňom. Môžete tam poukázať na výrobcov, o ktorých viete, že nevyrábajú oblečenie v ľudských podmienkach, na tých, o ktorých by ste radi vedeli, kde oblečenie vyrábajú, ale aj na tých, o ktorých to viete a ste s nimi spokojní. Výrobcovia, ktorí nemajú čo skrývať, v rámci tohto projektu prezentujú miesta, kde oblečenie vyrábajú, niekedy priamo svojich krajčírov, ktorých dokonca požiadajú, aby oblečenie, ktoré vyrobili, podpísali. Iní aspoň sľúbia, že sa pokúsia o nápravu. Nie vždy sa tak však stane. Pred pár rokmi jeden z najväčších svetových reťazcov s konfekciou podpísal, že na svojich továrňach odomkne únikové východy, dodnes sa tak však nestalo a svet sa začal proti tejto značke búriť.

Medzi výrobcov, s ktorými budete zaručene spokojní, patria jednoznačne slovenskí dizajnéri. Väčšina z nich svoje dizajnérske kúsky nielen na Slovensku navrhuje, ale ich tu aj vyrába. V posledných rokoch vzniklo medzi nimi niekoľko zaujímavých spoluprác. Za zmienku stojí určite rýdzo slovenská značka, ktorá vyrába okrem kolekcií, v ktorých prezentuje tradičný slovenský folklór, aj svoje látky. Tieto textílie dokonca vyrába aj pre tých najvýznamnejších slovenských návrhárov. Preto si vždy môžete byť istí, že slovenský dizajn a textil je naozaj kvalitný. Čo sa týka jeho produkcie vo férových podmienkach, tak napriek tomu, že nie vždy majú domáci dizajnéri prepychové podmienky, môžete si byť istí, že im za ich odvedenú prácu zaplatíte. A to je fér. Rozhodnite sa zmeniť svet k lepšiemu a začnite u seba. Každý krôčik, ktorý sa na ceste za férovými podmienkami pre výrobcov oblečenia, nie len pre obchodníkov rozhodnete urobiť, bude istotne stáť za to.

Alžbeta Molnárová

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *