Keď nádcha neznamená prechladnutie

Chystáte sa svoju milú požiadať o ruku pod rozkvitnutou čerešňou? Najskôr sa uistite, či nie je alergička. Aby vám namiesto romantického „áno“, neodpovedala záchvatom kýchania. Alergií každoročne rapídne pribúda. Touto pliagou údajne v súčasnosti trpí každý druhý človek, je teda štatisticky viac než pravdepodobné, že zaslzené oči vašej polovičky nemusia byť slzy šťastia. Ak sa napokon predsa len vezmete a splodíte potomka, šanca, že bude alergik, je 60- až 80-percentná (spodná hranica v prípade, že je alergik iba jeden z vás, vrchná, ak ste alergici obaja). Zvykne sa hovoriť, že alkohol je metla ľudstva. Nuž, na alergiu sa našťastie neumiera, ale v poslednom čase s nami poriadne zametá. V ambulanciách sa hromadia prípady bežných zdravých štyridsiatnikov, ktorí doteraz žiadnymi problémami netrpeli a odrazu nevedia poriadne dýchať. Po treťom nosovom spreji usúdia, že nejde o bežnú nádchu a na rady okolia sa vyberú k alergiológovi. A čuduj sa svete, odchádzajú odtiaľ s niekoľkými receptami na antihistaminiká, lieky proti alergii. Ako teda rozoznať „normálnu“ nádchu od alergickej a ako si poradiť s ďalšími druhmi alergií?

alergie

Hlavne nepodceniť!

Najväčším rizikom zanedbanej alergie je, že sa neskôr môže vyvinúť do prieduškovej astmy. Hrozí to až tretine pacientov s alergickou nádchou, ktorí sa rozhodli liečbu ignorovať. Robia to často s odôvodnením, že kvôli niekoľkotýždňovému smrkaniu sa preda nebudú napchávať tabletkami. Riskujú tak oveľa väčšie ťažkosti. Okrem neliečenej alergie je nebezpečná aj samoliečba. Ak si sami diagnostikujete alergiu a pritom máte vírusový zápal dýchacích ciest, môžete si iba uškodiť. Pri podozrení na alergiu navštívte odborníka, ktorý vás vyšetrí a nasadí vhodnú liečbu.

Urobte tak v prípade, že:

 • vás svrbia a pália oči, prípadne vám slzia, môže sa pridať opuch viečok;
 • máte upchatý nos, svrbí vás a cítite opuch nosovej sliznice;
 • bez príčiny kýchate a soplíte, mávate „nevysvetliteľnú“ nádchu;
 • trpíte vodnatou sekréciou z nosa.

Toto všetko sú príznaky alergickej nádchy, ktorá je v kombinácii s alergickým zápalom očných spojiviek najčastejším druhom alergického ochorenia vôbec. Druhým je atopický ekzém a rebríček troch najfrekventovanejších alergií uzatvára už spomínaná priedušková (bronchiálna) astma. Nezabúdajte, že alergia sa dá liečiť, ale nie vyliečiť. Pri tomto chronickom ochorení je vždy kľúčové potlačenie príznakov, teda symptomatická liečba. S pomocou nosových sprejov, očných kvapiek, tabletiek a lokálnych kortikoidov sa dajú zmierniť prejavy a tým ochorenie stabilizovať. Na potvrdenie diagnózy je nutná celková diagnostika kože a slizníc, kožné a laboratórne testy, prípadne tzv. spirometria, vyšetrenie pľúcnych funkcií. Základom je prick test – metóda vpichu do kože cez kvapku alergénu.

Spúšťače – kde sa vzali?

Alergény delíme do troch hlavných skupín: vzdušné, kontaktné a potravinové. Medzi najčastejšie patria peľové zrná, roztoče, prach, plesne, sekréty zvierat, lieky, niektoré zložky potravín a mnohé ďalšie. Peľová sezóna má tri hlavné fázy a zlou správou je, že dve z nich sú ešte len pred nami. Obdobie skorej jari, ktoré vrcholí kvitnutím jarných stromov, skončilo 15. apríla. Začiatkom mája nastalo trávové obdobie. Trvá do polovice júna, ale ťažkosti môžu pretrvávať až do polovice júla. Sezóna palín a ambrózií, teda obdobie letných burín sa najviac „vyblázni“ medzi 20. augustom a 10. septembrom, môže sa však pretiahnuť až do polovice októbra. Aby ste sa ľahšie orientovali, sledujte týždenne aktualizované peľové spravodajstvo na www.pelovespravy.sk. Informácie o stave peľu, vzdušných plesní a iných alergénov v ovzduší prehľadne prináša aj webstránka www.alergia. sk. Dnes si už môžete aktivovať aj službu zasielania informácií formou textových správ či e-mailom. Budete v obraze, ktoré trávy, ihličnany, obilniny či buriny vás na konkrétnom mieste na Slovensku najviac ohrozujú.

Aby sa vám uľavilo

Tu je niekoľko tipov, ako ľahšie zvládnete alergické symptómy:

 • Alfou a omegou je minimalizovať pohyb v prostredí s vysokým výskytom „vášho“ alergénu.
 • Koncentrácia peľu je najvyššia v čase od 8.00 do 18.00. Len ťažko môžete normálne fungovať mimo týchto „peľových“ hodín, ale pokúste sa tomu prispôsobiť svoj životný rytmus (napríklad šport – behanie v skorých ranných hodinách).
 • Chráňte sa slnečnými okuliarmi, čiapkou.
 • Denne si umývajte vlasy, častejšie perte posteľnú bielizeň a dôkladne utierajte prach.
 • Po príchode domov sa osprchujte, alebo si aspoň ihneď vymeňte oblečenie, ktoré ste nosili vonku, a vyperte ho.
 • Vetrajte po daždi, na prechádzku sa tiež vyberte, až keď zaprší.
 • Odstráňte živé kvety, 20-ročné koberce, zbytočné záclony a iné „lapače prachu“.
 • Nekoste trávu (konečne zmysluplný dôvod, prečo svokrovi nemôžete pokosiť trávnik).
 • Eliminujte stres – áno, aj pri tomto ochorení je zvýšený stres spúšťačom a zosilňovačom ťažkostí.

Beáta Lánová

 

0 komentáre

Povedzte nám niečo :-)

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *