Jahody – Dar dvanástich mesiačikov

Človek nemusí byť ani Maruškou, ani zlou macochou, aby dostal aj uprostred zimy chuť na sladké, šťavnaté jahody. Málokto odolá ich vábeniu z pultov obchodov i v zime. Práve v máji však nastáva ich čas – doprajte si ich do prasknutia plnými priehrštiami!

jahody

Zdravím nabitá sladkosť

Jahody sú sladké a fajné, to vám povie každé dieťa. Sú však aj bohatým zdrojom vitamínu C pre posilnenie imunity a majú aj antibakteriálne a protizápalové účinky. Okrem toho znižujú hladinu cholesterolu v krvi a pôsobia proti vysokému krvnému tlaku. Pomáhajú aj so zápchou i plynatosťou. Ak teda na ne nemáte alergiu, neváhajte a hor sa do jedenia jahôd na kilá! Ak ich aj nemáte priamo z vlastnej záhrady, vyberte sa na samozber, či na trh – tam sa pod nimi práve teraz prehýbajú stoly! (15.5.2016)

Zoštíhľujúce afrodiziakum

Jahody sú ideálne na chudnutie – majú dokonca menej kalórií ako melón. Považujú sa za afrodiziakum – možno práve preto spolu so šampanským neodmysliteľne patria k menu milencov. Jahoda záhradná, tak ako ju poznáme dnes, bola vyšľachtená v 1. polovici 18. storočia vo Francúzsku. V roku 1712 sa do Európy dostala jahoda čilská – tá bola relatívne bez chuti. Našťastie sa však stretla s jahodou virgínskou, ktorá tu bola udomácnená už od roku 1623. Ich krížením vznikla šťavnatá sladká jahoda, ktorej delikátnu chuť si spočiatku užívala len šľachta.

Vedeli ste, že:

  1. Konzumovať by sme mali len zrelé plody, najlepšie v bio kvalite? Jahody totiž ľahko nasiaknu pesticídmi a rýchlo podliehajú plesniam.
  2. Čerstvo odtrhnuté jahody by sme mali čo najskôr zjesť, alebo ich spracovať – na džem, zdravé smoothie, prípadne dať zamraziť či zakonzervovať do podoby jahodového čatní.
  3. Po skladovaní v chladničke stratia chuť aj vôňu.
  4. Pri zmrazovaní ich posypte cukrom, budú sa menej kaziť pri zmrazovaní aj rozmrazovaní.

Autor: Simona Klérková

Mohlo by vás zaujímať

grilovanie
jahody
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *