HURÁ do záhradky

Prichádza jar a s ňou nastupuje aj záhradkárska sezóna. Záhrada predstavuje pre mnoho ľudí oddych, relax, potešenie a v neposlednom rade aj úžitok. Vlastnoručne vypestované ovocie či zelenina potešia každého majiteľa záhradky a hlavne sú mnohokrát zdravšie než tie zo supermarketov. Ale na to, aby bola vaša úroda čo najbohatšia, sa na začiatku sezóny musíte o záhradku dôkladne postarať. Preto vám dnes prinášame pár tipov a rád najmä pre začínajúcich záhradkárov.

záhrada, zemina

Pôda je základ

Ak chcete mať peknú záhradku, na ktorej chcete pestovať zeleninu či ovocie, v prvom rade musíte mať kvalitnú pôdu. Ak má pôda málo živín, vaša úroda bude slabá. Pôdu je potrebné najprv otestovať a ak má málo živín, musíte ich doplniť. Na trhu je dostupné množstvo hnojív, ktoré môžete použiť – až má niekedy človek problém vybrať si to správne. Existuje však pár zaručených rád, ktoré by ste pri výbere hnojiva a prihnojovaní mali rešpektovať.

Dusíkaté hnojivá

U záhradkárov sú veľmi obľúbené dusíkaté hnojivá a komposty. Preto, aby rastliny rástli a boli zdravé, potrebujú aj dusík. Dôležité však je, v ktorom časovom období budete tieto hnojivá používať. Dusíkaté hnojivá je podľa odborníkov najlepšie aplikovať na jar. Ak prihnojujete viackrát do roka, potom môžete toto hnojivo použiť aj v lete, určite však menej než na jar. Použiť tento typ hnojiva na jeseň je nevhodné, možno povedať až škodlivé.

Chloridové hnojivá

Chlór patrí k mikroživinám, ktoré potrebujú rastliny iba vo veľmi malom množstve. Dokonca pre niektoré druhy rastlín sú aj malé obsahy chlóru v pôde vysoko škodlivé. Obzvlášť veľký pozor si treba dávať, ak chcete hnojiť chloridovými formami draselných hnojív. Pri kúpe vyberajte namiesto draselnej soli radšej síran draselný. Chloridové hnojivá znesú zeler, špenát, špargľa, mrkva, rebarbora, chren, pór, karfiol, kaleráb či kapusta. Z drevín je vhodné na hrušky a slivky.

Svetlo

Pri pestovaní zohráva dôležitú úlohu aj ďalší faktor – svetlo. Svoju záhradku by ste mali dobre poznať a vedieť, kde je aká intenzita slnečného žiarenia. Niektoré rastliny potrebujú svetla viac, iné menej. Podľa toho by ste mali určiť aj ich miesto. Napríklad, paradajky a paprika si vyžadujú dostatok svetla. Na menej osvetlených miestach môžete pestovať šalát, cesnak alebo hrášok.

Vysádzanie

Asi najčastejšou chybou začínajúcich záhradkárov je fakt, že sa snažia využiť každý kúsok zeme. Každá rastlina však potrebuje dostatočný priestor. Preto nezabudnite pri vysádzaní dodržiavať odporúčané vzdialenosti. Na záver ešte dodáme, že pred vysádzaním je dôležité, aby bola pôda zbavená burín a aby bola dostatočne prekyprená. Zároveň by ste nemali zabúdať na pravidelné zalievanie – najmä počas horúcich a suchých letných večerov.

Autor: Martina Zvolanská

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *