Grilujte zo zástrčky!

Ako si vybrať gril tak, aby vám namiesto do chrumkavých klobások, prepečeného mäska či lahodnej zeleniny necvakli nad grilom zuby naprázdno?

grilovanie

Ako sa stať grilmajstrom

Grilovanie na práve kúpenom grile má motivovať pre kúsky hodné grilmajtra, nie odradiť hneď po prvej grilovačke. Opečenie poctivých kúskov krkovičky naloženej v marináde by na ňom malo byť tak jednoduché, že ho zvládnete, hoci ste začiatočník, a budete ho mať chuť rozložiť kedykoľvek – aj pri náhlej „prepadovke“ svokrovcov. Mal by mať kompaktné rozmery, ale slušný výkon – tak, aby za pár minút pred každým hosťom ležal na tanieri poriadny kus mäska, prepečených údenín či plátky cukety i baklažánu. Veď kto by už na grilovačke chcel ostať hladný?!

Elektrické sú výhodné

Šikovným riešením pre rýchle grilovanie bez zbytočných kôp dreva, uhlia či propán-butánových bombičiek sa zdajú byť prenosné elektrické grily, ktoré môžu tróniť hocikde v blízkosti elektrickej zásuvky, či kam dosiahne vaša predlžovačka. Vďaka rýchlemu rozpáleniu grilovacích platní môžete hosťom servírovať dobroty z grilu už za pár minút. Keďže grilujú bezdymovo, za nepriazne počasia dovolia grilovať aj v interiéri. Zväčša majú hladkú platňu i rošt a praktickú odkvapkávaciu misku na prebytočné tuky z mäsa a údenín, do ktorej by však mali stekať z aspoň trochu naklonenej platne, aby reálne slúžili tomu, na čo ich výrobca navrhol. Pri výbere grilu zohľadnite, pre koľko ľudí zvyknete grilovať: grilovacia plocha by mala byť dostatočne veľká, aby sa vám funkcia grilmajstra neznechutila len preto, že musíte pri grile stáť o polovičku dlhšie. Teplota sa na takomto grile nastavuje a reguluje jednoduchým otáčaním gombíka podľa potreby – jahňacie kotlety si vyžadujú vyššiu teplotu, na plátky zeleniny postačí aj nižšia.

Zaklápačky a iné vychytávky

Ak sú kontaktné – teda po zaklopení pečú zhora i zdola, mäso v nich upečené je šťavnatejšie, ako keď sa pečie len na jednej platni zospodu. Veko totiž zabezpečí, že sa mäsko pečie a zároveň dusí vo vlastnej šťave. Takýto gril navyše výborne poslúži aj na dobroty z pečiva – zapekané sendviče či panini. Mnohé grily sú vybavené aj na prípravu fondu či raclette, takže z grilovania robia niekoľkohodinovú družnú debatu s priateľmi, keď si každý ukuchtí to, na čo má práve chuť. Špecialitou sú grily vybavené tzv. Aromaz systémom – misky umiestnené pod roštom, do ktorých nalievate víno, pivo, či vodu s koreninami – to sa odparuje priamo do grilovaných pokrmov a zanecháva v ich chuti pečať doteraz nepoznaného.

DOČISTA!

Či budete považovať gril za pomocníka, alebo oštaru, rozhodne aj celková konštrukčná stabilita grilu, bezpečnosť a možnosť rýchlej očisty po grilovaní. Kvalitné nepriľnavé grilovacie platne zväčša stačí utrieť papierovou utierkou, misky na odkvapkaný tuk len umyť vodou s trochou saponátu. V žiadnom prípade neodporúčame používať škrabky či špachtle, a to ani plastové – hrozí, že narušíte antiadhéznu vrstvu na grilovacích platniach, na ktorých sa vám už potom prilepí a pripečie všetko. Pri väčšom znečistení budete považovať priam za zázrak a riešenie za milión možnosť odňať z celého grilu najviac zašpinené časti, ktoré potom pohodlne umyjete pod tečúcou vodou, či dokonca v umývačke riadu. V opačnom prípade sa pri očiste nadriete ako pri čistení toustovača s potečeným a zaschnutým syrom.

Simona Klerková

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *