Dušičkové trendy

Tak ako všetko ostatné, aj výzdoba hrobov podlieha určitým trendom. Jeden rok sú in živé vence, druhý zase umelé a tretí sušené ikebany. V období Sviatku všetkých svätých a Dušičiek sa opustené cintoríny menia na svetielkujúce polia, ktoré voňajú po čerstvých kvetoch a čečine. Ak vás zaujíma, v akom duchu sa bude niesť výzdoba hrobov v tomto roku, určite si prečítajte náš príspevok.

Živé, či umelé kvety?

Tradičnou výzdobou na hroboch sú rôzne vence z čečiny a kvetov, alebo rôzne druhy smútočných kytíc či ikebán. Je to kvôli tomu, že kvety sú symbolom lásky, vďaky i spomienky. Rozmýšľate nad tým, akú výzdobu zvoliť tento rok, ale neviete sa rozhodnúť? V podstate existujú dve možnosti. Buď si zvolíte živé kvety a čečinu, alebo umelé. Ale čo si vybrať zo širokej ponuky kvetinárstiev? Ako sa hovorí, koľko ľudí, toľko chutí, a preto sa niet čo diviť, že každému z nás sa páči niečo iné. Ale určite platí, že kytice zo živých kvetov patria k jedným z najkrajších. Je síce pravda, že nevydržia tak dlho ako umelé kytice, ale dokážu vyčarovať akúsi zvláštnu pietnu atmosféru a miestu večného odpočinku dodávajú určitú dôstojnosť i krásu. Hrob obložený živými kvetmi a kyticami vyzerá akosi príjemnejšie, ako keď sú na ňom iba umelé vence.

Aké kombinácie voliť?

Veľmi obľúbenými kombináciami sú prírodné materiály s umelými. Kytica musí byť naaranžovaná tak, aby pôsobila príjemne a sviežo, ale hlavne dôstojne. Na to netreba nikdy zabúdať. Určite by v nej nemalo chýbať niečo biele. V poslednom období sú trendy aj rôzne kombinácie farebných kvetov. Samozrejme, stále existujú ľudia, ktorí sú verní bielej farbe, to je akási klasika. V kurze sú tento rok prírodné farby ako maslová, žltá či oranžová. Medzi najčastejšie využívané kvety do dušičkových aranžmánov patria chryzantémy. Tie tvoria základný prvok pre kytice, zdobené vence, koše, ale aj vypichované misy. Na výzdobu môžete použiť aj črepníkové kvety. Tie sú starou dobrou klasikou. Krásne chryzantémy v črepníku dokážu hrob trošku rozjasniť. Na výber máte zo žltých, oranžových, fialových, ale aj bielych chryzantém. Použiť môžete aj vres alebo hebe. Pri hebe si však vyberajte nízko rastúce odrody. Hrobovú výsadbu dokáže krásne doplniť aj sirôtka. Medzi najžiadanejšie farby patrí žltá, ale aj modrá, ktorá dodá pietnemu miestu jedinečnú krásu.

Nebojte sa prírodných materiálov

Jeseň je obdobím, kedy môžeme využiť na dekorovanie kytíc či ikebán aj rôzne prírodné materiály ako napríklad farebné lístie, okrasné plody, vetvičky, mach, šišky i gaštany a podobne. Tieto materiály sa dostávajú vo floristike čoraz viac do popredia, čo si môžete všimnúť aj v rôznych kvetinárstvach. Dostupné sú rôzne kytice či vence, ktoré obsahujú aj tieto materiály a pôsobia veľmi príjemne. Preto naša rada znie: Určite sa týchto materiálov nebojte a skúste staviť aj na ne! Napríklad taká ikebana z čečiny a živých kvetov, dotvorená suchým lístím či šiškami sa bude na pomníku priam vynímať. Veľmi obľúbené sú aj sušené kvetiny, sušené šípky, brečtan, imelo a podobne. Medzi najnovšie trendy patria aj slamené vence, ktoré zdobia ďalšie prírodné materiály ako rôzne bobuľky a podobne. Tieto materiály môžu mať rôzne farby – od žltých až po sýto červenú. Veľkou výhodou týchto vencov je ich dlhá životnosť. Dôležité je iba to, aby kvetiny vyzerali esteticky a aby podčiarkovali pietnosť miesta, na ktoré sú určené. Tieto aranžmány by nemali byť príliš vysoké, aby nezakrývali mená na náhrobnom kameni.

Kde všade sa stretneme so smútočnou floristikou?

S aranžovaním smútočnej floristiky (čiže aranžovaním vencov, ikebán a podobne) sa môžeme stretnúť v bežných kvetinárstvach, ale aj v pohrebníctve. Pri tvorení je veľmi dôležitý cit, zručnosti a kreativita aranžéra. Iba vďaka tomu môže vyzerať aj umelá výzdoba dôstojne a krásne.

Spomíname aj po Sviatku všetkých svätých

Mnoho pozostalých si rado spomína na svojich milovaných, ktorí už nie sú medzi nimi, napríklad aj počas Vianoc. V tomto období je veľký záujem o menšie dekoračné spomienkové venčeky. V tomto prípade sa uplatňujú aj určité typicky vianočné farby ako napríklad zlatá a strieborná, ďalej sa využívajú aj vianočné ruže a z prírodných materiálov šišky. Ak si trúfate a ste trošku manuálne zruční, môžete si skúsiť vyrobiť takýto spomienkový venček aj doma. Smútočná floristika a výroba vencov, ikebán a iných dekorácií na hroby je v súčasnosti už na vysokej úrovni. Preto, ak si nie ste celkom istí výberom, poraďte sa v kvetinárstve. Tam vám určite radi pomôžu.

  • Martina Zvolanská
  • pixabay.com

Bez bulváru Bez politiky jednoducho pohoda

Objednajte si časopis priamo do Vašej schránky alebo si ho stiahnite v digitálnej forme!

0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prečítajte si tiež

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň