Autosalón očami ženy 🙂 skvelé čítanie

Od prvého dňa po otvorení bratislavského AUTOSALÓNU 2016 sa to na weboch hemžilo množstvom článkov. O novinkách, premiérach, vylepšených modeloch. Každý deň nejaká zaujímavá reportáž. Medzinárodná jarná výstava automobilov v našom hlavnom meste zaznamenala na 26. ročníku účasť rekordných 40 značiek. Približne 60 slovenských premiér. Rozhodli sme sa, že naša redakcia bude pri tom. Ale trochu netradične. Pozrieme sa na každoročný motoristický sviatok inak. Takže nečakajte žiadne technické parametre. Pre mňa to nebolo o kilowattoch, dvojlitroch, šesťvalcoch alebo krútiacom momente. Vybrala som pre vás to, čo ma zaujalo, čo ma jednoducho chytilo za srdce, a rozdelila to do šiestich kategórií. Zabudnite na čísla, tabuľky, motory a všetky ostatné záležitosti, o ktorých sa muži dokážu rozprávať celé hodiny. Toto je pohľad na výstavu áut ŽENSKÝMI OČAMI.

interiér vozidla BMW

Milé malé pre ženy

Opel Adam a Peugeot 108

Opel AdamMalé autá nepatria medzi moje srdcovky (tie sú na konci článku a sami vidíte, že to ani náhodou nie sú malé autá). Ale som hrozne empatická a súcitím so všetkými ženami, ktoré musia vtesnať svojho tátoša na posledné malé miestečko na parkovisku. Prípadne, ono to parkovacie miesto vlastne ani nie je, ale taký Adam alebo stoosmička sa tam ešte zmestí. Ak hľadáte pre polovičku príjemné malé auto, pouvažujte. Peugeotu 108 nechýba fakt nič a pritom nepôsobí krehko. Tvári sa polonamosúrene, farba síce určite má nejaký sofistikovaný názov, ale mne pripomínala maminu dusenú červenú kapustu a tú ja môžem. Adam je trochu väčší beťár. Nemyslím rozmerovo. Okrúhle svetlomety sú ako jamky na lícach a predná mriežka v tvare úst spôsobí, že auto sa takmer usmieva.

Veľké rodinné

Opel Zafira, Volkswagen Sharan, Ford Grand C-Max

VW SharanOch, tu mi srdce zaplesalo, minimálne dvakrát. Nádherný baklažánový Sharan bolo jediné auto, do ktorého som si na autosalóne sadla. Viem si predstaviť ktoréhokoľvek z týchto troch v našej garáži. Kvôli deťom Sharan, lebo sa doň zmestí naozaj, naozaj veľa. Videla som na vlastné oči, čo do podobného auta dostal môj švagor. Kvôli mužovi Ford Grand C-Max, lebo viem, že ho má rád. A kvôli sebe Zafiru, lebo sa mi jednoducho páči. Totálne nadčasový dizajn, tá bude krásna aj o 10 rokov. Niečo ma magicky priťahuje na spôsobe, akým sa línia čelného skla zvažuje do prednej kapoty. A tie bumerangové svetlomety, paráda. Opäť som paf z farby, hlboké spenené more, zvláštny mix tmavotyrkysovej modrej. A pozorní si možno všimli, že mám slabosť pre posuvné dvere. Praktická vecička. Otvorí vám more neprebádaných možností parkovania. Pichnete to aj tam, kde by to iní nevopchali, napríklad tesne k múru. Vy môžete, lebo bez problémov dvere otvoríte – pohodlne, tlačidlom.

Chuťovky – špeciality

BMW Isseta

BMW IssetaVyzerá trochu ako kabína lanovky, má tri kolesá a otvára sa ako chladnička. Tohto veterána nemohol nikto na bratislavskom autosalóne prehliadnuť. Spredu vyzerá ako tvár pričapenej sovy, ktorá to neubrzdila. Nádherný kúsok, aký svojou miniatúrnosťou nemá konkurenciu. Prerábajúcu nemeckú automobilku zachránila výroba týchto talianskych áut (pod licenciou) po druhej svetovej vojne.

Mazda Koeru

Mazda KoeruTento červený krásavec mnohým určite vyrazil dych. Ide o koncept úplne nového crossoveru Mazda, v ktorom je zachytená filozofia Duša pohybu KODO. Pri tvorbe tohto ohromujúceho dizajnu sa dizajnéri inšpirovali pohybom zvierat v prirodzenom prostredí a vytvorili tak napäté, svalnaté a napriek tomu plynulé línie. Koeru stelesňuje význam slov „prekonať“ alebo „prekročiť“ a rozhodne prekonáva hranice všednosti. Mazdu Koeru na európskych cestách tak skoro neuvidíme. Ale vidieť ju vyblýskanú na bratislavskom autosalóne, s tajomne blikajúcimi smerovkami, vo farbe burgundského červeného, to je naozaj zážitok.

Čistá roztopaš

Mercedes AMG-GT V8

MercedesSpočiatku som nedokázala pochopiť, načo vôbec existujú dvojmiestne autá. Jednoducho dve, žiadne zadné sedadlá, nič. Po našich mestách jazdí kopec áut bez zadných dverí, ale stačí otvoriť predné, trošku sklopiť sedadlo šoféra či spolujazdca a tramtadadá! Usadíte kamošku aj s dvomi detvákmi. Ale sem? Veď tu sa zmestím iba ja a – kabelka. A to je presne ono. Až vtedy som pochopila krásu toho sebeckého luxusu. Keď sa v budúcom živote narodím ako rozmaznaná panička z Monaka, chcela by som pre seba a svoju kabelku Mercedes AMG-GT V8. Mohutná, masívna predná maska vyžaruje zvláštnu silu. A ja by som predsa bola silná osobnosť. Nekúpim a nekúpim viac ako troje lodičky denne!

Smart ForTwo Cabriolet

Také chutné polovičné auto. Celkom ako autíčko z Hello Kitty Lega, ktoré vlastní moja dcéra. Opäť len pre dvoch, ale tu z neznámych dôvodov celkom jasne vidím opodstatnenie a perspektívu. Niekedy sa okolo vystavených áut motali ľudia, ktorí k nim vyslovene pasovali. A práve pri maličkom kabriolete pre dvoch od múdrej značky Smart (doslovný preklad) sa to stalo. Sledovala som dvojicu čerstvých dôchodcov, ktorí možno len pred mesiacom odišli z práce a teraz premýšľajú, ako si užívať zaslúženého voľna. Deti odrastené, bežný nákup sa nám sem vojde, ľahko to zaparkuješ aj ty, drahá. Dobre, Julo, ale čo moja frizúra? Veď neboj, má to aj strechu. Ešteže tak.

SUV

Jaguar F-Type

jaguarAutá typu SUV sú momentálne v kurze. Ani exkluzívna značka Jaguar nemohla zaostať a prišla s tým, čo práve letí, so svojím prvým SUV. Tejto výzvy sa zhostila na jednotku. Auto je špičkové, vypracované do posledného detailu. Pripomína statného atléta, bežca na dlhé trate, ktorého nevykoľají zlé počasie alebo ťažký terén. Konečne SUV od Jaguaru, napísal jeden americký portál. Podľa výskumov automobilka predpokladá, že až 90 percent budúcich majiteľov tohto vozidla sa pre ich značku rozhodne po prvýkrát v živote. Očakáva sa, že polovica kupujúcich budú ženy. Úprimne im závidím.

VW Tiguan

VW TiguanNebudem skrývať, že som múdra z prospektov a Volkswagen časopisu. No a? Čo si myslíte, ako to robia motoristickí novinári? Tiež čítajú z tlačových správ. Takže: nový Tiguan je najúspešnejším SUV spoločnosti Volkswagen. Má nový aerodynamický, ostrejší a presvedčivejší vzhľad. Nové rozmery mu umožňujú stabilné, presné a dynamické správanie na ceste. Je to športovec s uhladenou eleganciou. Keď to všetko čítam, hneď by som si ho kúpila! Pre nekonečnú radosť z jazdy. Pre zadné LED svetlá so špičkovou technológiou, ktorá výrazne zlepšuje viditeľnosť vozidla. Nezmestí sa sem všetko. Každopádne nový Tiguan pôsobí ako bezpečné, štýlové auto.

Srdcovky

Volvo XC 90

VolvoVeľký, silný stroj. Denné svetlá v tvare písmena T, inšpiráciu našli dizajnéri u známeho škandinávskeho boha hromu – majú pripomínať Thorovo kladivo. Celkový vzhľad tohto auta je veľkolepý. V bledej zlatej pôsobil na slnkom zaliatom parkovisku vznešene. Ako veľryba, ktorá toho nepotrebuje veľa povedať, stačí, keď pomaly mrkne okom. Vravím si, že sa blyští, až z toho srdce piští…

Mercedes CLS Shooting Brake

Keď si odmyslím požiadavky najbližšieho okolia (podrobne v kapitole Veľké rodinné) a riadim sa čisto svojím inštinktom, chcela by som raz v živote TOTO auto. Výnimočný aerodynamický tvar, doslova progresívny dizajn. Za týmto medveďom sa vždy otočím. Ani kombi, ani kupé. Inovatívny svetelný systém LED a 9-stupňová prevodovka. Rozmaznáva komfortom, nadchýna dynamikou. Na mňa pôsobí ako elegantná gazela s prižmúrenými očami, ktorá sa chystá poriadne prebehnúť. Dodám už len – WOW. Ohromujúce.

Bodka na záver

Vyleštené autá, usmiate hostesky, páni predajcovia v tmavých oblekoch a tisícky fotiacich mobilných telefónov. Na podobnom podujatí som bola naposledy pred 16-timi rokmi a bol to opäť príjemný zážitok. V mojom živote sa snáď ešte raz objaví nové auto (prípadne zachovalá „jazdenka“), ale snívať sa dá predsa vždy. Páčilo sa mi však, čo v rámci svojej expozície pripravila najväčšia slovenská automobilka s dvomi vé v názve. Interaktívny panel na tému Podeľte sa s nami o idey budúcnosti. Na modrú tabuľu ste mohli prilepiť papierik s vašimi vlastnými víziami, ako by malo vyzerať „Auto budúcnosti“. Prispela som svojou túžbou, aby malo raz každé auto v základnej výbave funkciu „automatické parkovanie“ alebo aspoň „parkovací asistent“ (toho s kamerou, prosím, nemám na mysli senzor, ktorý iba pípa a nevšimne si polmetrovú kovovú tyč, čo vyčnieva zo zeme). A tiež by bol ako povinná výbava vhodný „systém detekcie prekážky na ceste“. Poviem vám prečo. Minule som išla s kočíkom cez prechod pre chodcov. Zastavili mi autá z oboch strán, z ľavej otlčená fabia, z pravej veľký nákladiak, tak som smelo vykročila. Zrazu sa spoza nákladiaka vo vedľajšom odbočovacom pruhu prirútilo auto. Ešte rýchlejšie ako sa zjavilo, prudko zabrzdilo. Vyjavená šoférka takmer pustila volant. Nie zo šoku, že ma v poslednej sekunde zbadala, ale z prekvapenia, že jej zastalo auto. Ona nedupla na brzdy, skôr nechápala, prečo stojí. Normálne som cítila, ako cez veľké tmavé slnečné okuliare vypliešťa oči na to, čo sa deje pred jej kapotou. Vtedy som v duchu ďakovala, že sedí v inteligentnom aute s najmodernejším systémom. Zachránil život môjmu dieťaťu.

Autor: Beáta Lánová

Mohlo by vás zaujímať

Voderady - vianočný strom
Orava_HH-121
Dominika Mirgová a Jirko Blatný
Ecomo Smart Bottle
Pocket Scan
mobilná tlačiareň ZUtA printer
Vello Bike
dušičkové trendy
dušičky - sviatok všetkých svätých
haloween
WorkOut Park Vlčkovce
otváracie hodiny cintorínov
Pavlice 750. výročie
hasiči Križovany
Hrnec Papo Cup 2016, Hrnčiarovce nad Parnou
Cífer denný tábor pre deti
rybacie hody Cífer
starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič
starosta Jaroslav Kráľovič
cyklotrasa
Výstava ovocia a zeleniny Zeleneč
Cyklo Abrahám 2016
deň detí Hoste
alergie
kto ušil moje oblečenie?
starosta Abrahámu Ing. Igor Németh
kúpalisko Cífer - Pác
letecký deň Abrahám
Mgr. Maroš Sagan, PhD.
grilovanie
jahody
životný štýl
správy z regiónu
Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn
interiér vozidla BMW
kapitálny kapor
záhrada, zemina
kúpeľňa
Poľovníctvo, jeleň
0 komentáre

Povedzte nám niečo 🙂

Chcete diskutovať?
Pokojne sa niečo spýtajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *